Slackware oficjalnie na 64 bitach!

slackware_ambigram_logoPatrick Volkerding, opiekun dystrybucji Slackware Linux, oficjalnie poinformował o rozpoczęciu wsparcia dla 64-bitowej architektury x86-64 (amd64). „Dystrybucja” obsługująca tą architekturę nazywać się będzie Slackware64.

Pierwsze płyty z 64-bitowym Slackwarem pojawią się wraz z wydaniem 13.0 tej dystrybucji, natomiast już teraz można pobrać i korzystać z gałęzi -current (gałąź rozwojowa) – lista pakietów wchodząca w skład Slackware64 jest i ma być taka sama jak w przypadku wersji 32-bitowej.

Architektura x86-64 (z przyczyn historycznych oznaczana także jako amd64) stała się trzecią z kolei wspieraną architekturą (obok S/390 i najpowszechniejszej obecnie stosowanej x86); jednakże należy pamiętać o tym, iż istnieją także nieoficjalne „porty” Slacka na inne architektury (Slackintosh na PowerPC, Splack na SPARCa oraz ARMedSlack na ARM). Patrick podziękował jednocześnie twórcom Slamd64 oraz BlueWhite64 (portów Slackware na architekturę amd64, których los jest chyba już przesądzony) za to, iż dzięki ich istnieniu zespół Slackware miał czas aby dopracować Slackware64.

Slackware jest obecnie najstarszą rozwijaną dystrybucją Linuksa (swoją historią sięga roku 1993); druga w tej kolejności dystrybucja – Debian GNU/Linux – jest młodsza od Slackware’a zaledwie o kilka tygodni (jako ciekawostkę można podać fakt, iż dystrybucje te można nazwać rodzeństwem, gdyż wywodzą się z tej samej, niewspieranej już dystrybucji SLS).

Obrazy iso wersji current i slackware64 można pobrać tutaj

Źródło: linux.pl

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz