Sun przejęty przez Oracle

Od jakiegoś czasu głośno było o planach przejęcia firmy Sun przez IBM, jednakże na zakup Suna za kwotę 9,50 USD za akcję, czyli w sumie około 7,4 mld USD zdecydował się gigant znany z zastosowań bazodanowych – Oracle. Dzięki tej transakcji Oracle liczy na zwiększenie dochodów firmy o około 1,5 mld USD w pierwszym roku, oraz ponad 2 mld USD w kolejnym.

O problemach finansowych Suna wiadomo było już od jakiegoś czasu i o ile przejęcie przez firmę IBM prawdopodobnie nie skutkowałoby wkładem w rozwój projektów sunowskich, to połączenie z ofertą Oracle może korzystnie wpłynąć na rozwój rozwiązań obu firm.

Bazy Oracle od zawsze oferowane były z platformą Solaris, co w tej chwili pozwoli na pełną ofertę tej firmy, a co za tym idzie jeszcze lepszą integrację obu rozwiązań. Z kolei zarówno źródła Solarisa jak i Javy zostały udostępnione użytkownikom na licencji Open Source, dzięki czemu sporo rozwiązań mogło zostać zaimplementowanych między innymi w Linuksie.

Nie wiadome są również projektu sponsorowanego dotychczas przez Suna – OpenOffice.org, chociaż tutaj akurat sytuacja nie wydaje się groźna.

Bardziej zastanawiające są teraz dalsze losy MySQL, które jak wiemy zostało jakiś czas temu przejęte przez Suna. Czy Oracle zdecyduje się na dwutorowy rozwój rozwiązań bazodanowych? Czy też rozwój MySQL zostanie zepchnięty na drugi tor, a najlepsze rozwiązania zaimplementowane w sztandarowym produkcie firmy?

Więcej: oficjalny komunikat firmy Oracle

Źródło: linux.pl

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz