MariaDB – „uwolniony” następca MySQL’a

mysqlKilka dni temu Monty Widenius, jeden z twórców bazy danych MySQL oraz znany ekspert w dziedzinie tej bazy Peter Zaicev ogłosili powstanie stowarzyszenia Open Database Alliance, którego głównym celem jest rozwój wolnego „forka” MySQL’a o nazwie MariaDB.

Monty Widenius odszedł z Sun Microsystems (właściciela MySQL’a) w lutym bieżącego roku w wyniku jego niezadowolenia z jakości wydań tej bazy danych markowanej już znakiem Suna (jest on zdania, iż wersja stabilna oprogramowania powinna ujrzeć światło dzienne dopiero, gdy będzie porządnie dopracowana, co z kolei kłóciło się z polityką Suna). Gdy Sun został wykupiony przez koncern Oracle, wielu ludzi zaczęło zastanawiać się nad przyszłością MySQL’a. Obawa Montiego Wideniusa o wolność i otwartość aplikacji, której poświęcił wiele czasu spowodowała stworzenie forka otwartej części kodu MySQL 5.1 (opartej na GPL), który otrzymał nazwę MariaDB.

Dwie główne zmiany, jakie mają być zaimplementowane w pierwszym stabilnym wydaniu MariaDB miały w pierwowzorze pojawić się w MySQL 6.0 i nad którymi pracował M. Widenius – chodzi o dwa nowe mechanizmy składowania: Maria (transakcyjny system mający zastąpić wysłużony już MyISAM orax XtraDB kompatybilny z InnoDB). Tym samym pod znakiem zapytania stawia się implementację tych mechanizmów w MySQL 6.0, ponieważ warunki licencji GPL skutecznie uniemożliwią korporacji Oracle implementację tych rozwiązań w zamkniętej, korporacyjnej wersji tej bazy.

Głównym celem stowarzyszenia jest stworzenie centralnego punktu kierowania rozwojem MariaDB. Za pierwszy cel stawia sobie ono zatrudnienie developerów MySQL, którzy obecnie pracują jeszcze dla Suna (i jak uważa Monty, po przejęciu Suna przez Oracle nie ma tam dla nich miejsca) aby tym samym uniknąć rozproszenia i móc dalej rozwijać uwolnionego MySQL’a.

Więcej informacji można znaleźć na stronie AskMonty.org.

Źródło: linux.pl

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz